Tartalmas és szórakoztató hét (Zöld hét) előzte meg az őszi vakációt.
Az együtt tanulás: Tudatos vásárlás
A méhek szerepe a környezetvédelem terén
Az erőszakmentes kapcsolattartás
Az egészségünket károsító tényezők
Betekintés a hegyimentők tevékenységébe
A közös játék: őszi termésmagok válogatása, rendszerezése
Vásárosdi, virtuális helyismeret,…
A kézműves tevékenységek: magképek ragasztása, tökfaragás, gyümölcssaláta készítése
Kirándulás a homoródi borvízforráshoz és a zeteváraljai Babusgatóba.
A fenti közös tevékenységek tették tartalmassá és élményszerűvé a hetet.
Zetelaka, 2023 október 23-27 V. B osztály
A zetelaki Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola és a hozzájuk tartozó alegységek október 23 és 27 között szervezték meg a Zöld hetet.
A Tófalvi Elemi Iskola III. B osztályos tanulói, akárcsak a többi osztályok, egy nagyon tartalmas hetet zártak.
Első nap a méhekről tanultak és egy igazi kaptárban levő keretek segítségével szemléltetve nézhették meg, hogy hogyan élnek a világ legszorgalmasabb bogarai. Az óra végén a gyerekek megkóstolták egy nyugdíjas méhész bácsi ajándékát és mézes kenyérrel nyomtatták el a számukra érdekes tevékenységet.
Egy mási nap arról tanultak, hogy hogyan étkezzenek egészségesen és ezért finom gyümölcssalátát készítettünk közösen.
Kirándulást szerveztünk a fenyédi üdítőgyárba, ahol megnézhették, hogy hogyan készül az üdítő, milyen alapanyagokat használnak fel a gyártás során.
Magokkal ismerkedtek és medált ragasztottak a segítségükkel. Termésekből állatfigurákat készítettek, megismerkedtek a különböző fák leveleivel, megfigyelték a formáikat, színüket és állatfigurákat meg más képeket ragasztottak a segítségükkel. Almából és körtéből nyomdát faragtak és nagy élvezettel nyomtattak az alma meg a körte nyomdákkal.
Kipróbálták a tökfaragást és mókásabbnál mókásabb töklámpásokat készítettek.
Ugyanakkor megnézték a kolozsvári bábszínház „Brémai muzsikusok” című bábjátékát és jókat nevettek a mókás állatszereplőkön meg az érdekes történeten.
A Zöld hét kellemes élményeihez hozzájárult a szép időjárás is, ezt kihasználva látogatást tettünk a zeteváraljai Babusgatóba, (állatparkba) ahol rengeteg állattal találkozhattak, megfigyelhették őket a természetes környezetükben, megismerhették a táplálkozási szokásaikat. A program végén minden gyerek lovagolhatott is egy kört. Az állatparkban a séta közben feltöltődtünk és az ősz illatát élveztük.
Zárásként felmászhattak a gyergyói hegyimentők által a helyi sportcsarnokban felszerelt mászófalra és kipróbálhatták az ügyességüket, bátorságukat, erejüket és a kitartásukat. Köszönjük a szervező tanárnőnek és a hegyimentőknek!
A Pacsirta népdalénekesek meg az énekükkel szórakoztatták ugyanezen a nap a helyi kultúrotthonban megszervezett „Művelődésszervezők szakmai találkozóján” az egybegyűlt kultúrigazgatókat meg a közönséget.
A gyerekek visszajelzései alapján a Zöld hét alatt nagyon tanulságos és szórakoztató tevékenységek voltak és elmondásuk szerint szeretnék, ha minden hét ilyen tudna lenni.
Udvarhelyszék népviseletben
(Székelyudvarhely, 2023. október 14.)
„A népviselet tartást ad, a népviselet kapaszkodót ad, hiszen ott van benne a múlt, és ha magunkra öltjük, akkor a jelen és a jövő is. Meg kell mutatni másoknak is, hogy mennyi történet és szépség rejtőzik egy-egy darabban, és büszkén, örömmel kell viselni. Ebben az örömben osztoztak mindazok, akik részt vettek szombaton az első Udvarhelyszék népviseletben elnevezésű rendezvényen”. (Forrás: Székelyhon.ro)
Ebben az örömben osztoztunk mi is, a Tófalvi Elemi Iskola III. B osztályos tanulói. Név szerint Dimén Anna, Lukács Máté- Milán, Sándor Sára, Sebestyén Sára, a felkészítő tanítójuk, Kerekes Előd, meg a tanulókat elkísérő zetelaki szülők. A harmadikos kisdiákok, akik a Népdalfesztivál szakmai zsűrijének kiválasztottjai, három szép Küküllőmenti népdallal szórakoztatták az egybegyült ünneplő.
A rendezvény nagyon rangos volt. Számos szebbnél szebb népviseletbe öltözött, különböző tájegységekről érkező emberek vonultak fel, akik bemutatták a népviseletüket és elmesélték ezek történetét, elkészítési módját és a ruhadarabok stílusjegyeit. Mi a kis csapatunkkal a „Havasalja” tájegységet képviseltük. Nem is gondoltuk, hogy ennyire sokszínű és szép a magyar népviselet.
A rendezvény egy közös ebéddel zárult. Úgy éreztük, hogy egy nagyon tanulságos nap részesei lehettünk. Kissé elfáradva, de sok- sok új ismerettel gazdagodva érkeztünk haza.
Kerekes Előd tanító
Gyermekeink öröksége
Pályázati beszámoló
Végre elérkezett az idő, hogy beszámoljunk a Tündérkert napközi által megvalósított programról, amelyet a Pro Zetea által támogatott, miután sikeres programtervet nyújtottunk be a Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Középiskola pedagógusainak, illetve diákjainak kiírt pályázatra.
A program fő célja volt 9 darab őshonos gyümölcsfa ültetése a napközi udvarára, így egy kalap alatt az udvar parkosítása, árnyékolása is megoldódik idővel, illetve a nemzeti örökségünk ápolását, a környezet megóvását és gazdagítását is lehetővé teszi, hiszen ezt az intézmény dolgozói kiemelt feladatuknak tekintik. Szükséges megismertetni gyermekeinkkel az őshonos fákat, hogy védelmezzék, óvják a sokszor több száz évet megérő, ellenálló gyümölcsfajtákat.
A program keretében 2022 május 10 –én, a fák világnapján szerveztük meg a vetélkedőt az óvodásaink részére, ahol a gyerekek a nagyszüleiktől, idősebb szomszédoktól hallott faültetéshez köthető történetet meséltek el. Nagyon sok eredeti történetet hallhatunk, igazán pozitív meglepetés volt a legkisebbek előadása, a szülők hozzáállása, ahogyan felkészítették őket.
A faültetésre november végén került sor, gondosan kiválasztottuk a gyümölcsfákat, figyeltünk arra, hogy különböző időszakban hozzanak termést, így cseresznye, barack, alma, szilva és téli körte is helyet kapott a napközi kertjében. Minden fán rajta van a megnevezése, jelzése, így könnyebb lesz a gyerekeknek megtanulják, hogy melyik milyen fa, megfigyelhetjük, hogy melyik mikor virágzik, mikor hoz termést, hogyan kell metszeni, gondozni. Örömmel konstatáltuk, hogy a szülőkre ismételten lehet számítani, készségesen jöttek segíteni annak ellenére, hogy kénytelenek voltunk hétköznapra időzíteni az ültetést. Volt, aki érett trágyát hozott, mások az ásásban, ültetésben segítettek. Minden kis fa köré hálós kertecskét tettünk, hogy megvédjük a törzsüket, majd tavasszal egy kisebb metszést is elvégzünk.
Úgy érezzük, hogy a projektünk a közösségi életet is javította a szülők bevonásával és hosszú távon sok gyerek bővítheti ismereteit a fák megfigyelésével, gondozásával, gyümölcsének fogyasztásával.
Péter Anna óvónő
Szülők az óvodában és azon is túl
Március 14–én ismét kinyithattuk az óvoda kapuját a szülők előtt, hogy végre visszatérjünk a régi kerékvágásba. Az elmúlt két évben kimaradt közös élmények, az elmaradt téli munkadélutánok a reggeli pár perces beszélgetések már nagyon hiányoztak mindkét fél részére. Talán ennek köszönhetjük, -bár reméljük, hogy nem csak-, hogy a szülőbizottsági elnökünk, Sándor Csilla ötletét mindenki tárt karokkal fogadta, hogy egy kétfordulós óvodatakarítást szervezzünk.
Első körben a napközi épületének a nagytakarítása volt a cél. Erre április 2o-án délután került sor, amikor is 18 lelkes anyuka segített ablakot pucolni, csempét tisztítani, de volt olyan is aki tisztítószerekkel, vagy frissítő gyümölcslével járult hozzá a közös munkához. A sok szorgos kéz együttes ereje csodákra képes, pár óra alatt minden ragyogott, még egy rövid kávézás is belefért. Arról is gondoskodtunk, hogy süteményekkel pótolhassuk a ledolgozott kalóriákat. Sajnos a zenegépet nem tudtuk énekszóra bírni, de ez sem gátolt meg senkit a munkában, sem a jó hangulatban.
Egy hét múlva, szintén szerdai napon a külső tér biztonságosabbá tételére, megtakarítására került sor. Itt már az édesapák is jöttek fűnyírókkal, damilos kaszákkal, az anyukák metszőollókkal, gereblyékkel. Esélye nem volt egyetlen gaznak sem a túlélésre. Kimetszettük a kerítés mellett kéretlenül növögető bokrokat, melyek veszélyt jelenthettek az udvaron játszó gyerekekre, összeszedtük a fűre került köveket, amíg a férfiak füvet nyírtak, kihordták a levágott ágakat a teherautóra. Még néhány gyerek is tolta a talicskát, nem akartak kimaradni ők sem a közös programból. A fűnyesedéket egy sarokba gyűjtöttük, jövő héten érkezik a komposztáló, abba kerül majd bele. Bár az időjárás elég morcos hangulatában volt, egyszer félre is állított egy rövid záporral, mégis sikerült befejezni az udvar rendbetételét is. Gumiszőnyegek kerültek a lipinkák és a csúszda alá, a bokrok elszállítódtak, így szebb és biztonságosabb udvar várja a vakációról visszatérő gyerekeket.
Köszönjük a szülőknek, hogy felismerték, hogy az óvodapedagógus – szülő kapcsolata többféle lehet. Az igazi hatékonyság érdekében az együttműködésre, a partnerségre kell építeni. Segítenünk kell egymást, a közösség érdekeit is szem előtt kell tartani nem csak az egyéni érdekeket. Most megtapasztalhattuk, hogy tenni a közösségért úgy is lehet, hogy közben kialakul egy jó hangulat, egy jó csapat, amelyben mindenkinek helye van. Egy ilyen program a legjobb lehetőséget nyújtja egymás megismerésére, elfogadására, sokkal könnyebb úgy dolgozni a mindennapokban is, ha azt érezzük, hogy a szülő is partner, nem csak egy külső szemlélő, és fordítva is, hogy az óvónő is megbecsüli a szülőt, nem csak tanítja a gyereket, hanem együtt nevel.
Úgy érezzük ezekkel a közös tevékenységekkel még szorosabbá tudjuk tenni az óvoda és a szülők kapcsolatát, hiszen egy közös célért –a gyerekek öröméért –dolgozunk, és reményeink szerint ezekkel az „apró” ötletekkel is segítünk még barátságosabbá tenni a napközinket a családok számára.
Péter Anna óvónő