Jókai Mór Általános Iskola thumbnail

Zeteváralja

Az első oktatási intézmény megalapítása a Zsigmondtelep falunév adományozójához, Klein Zsigmond nevéhez fűződik. D az, aki 1907-ben, gőzfűrésztelepi, többségükben szlovák származású munkásai gyermekei­nek számára, osztatlan I-VI. osztályos ma­gániskolát indít. A magán elemi népiskola az első világháború kitörésekor az idegen ajkú munkások távozása után valószínűleg azon­nal megszűnt.

 

Az állami iskola

Iskola működéséről későbbi adatok már csak az 1929/30-as tanévből vannak. Ekkor nyílik meg az első állami I-IV. osztályos iskola, 1934/35-ben Vosztály, 1936-ban VI. osztály, 1937-ben VII. osztály létesül. A tanulók lé-száma ekkor 50-92 között ingadozik, ami a népesség gyarapodását jelzi, hiszen a jelenlegi iskola tanulóinak létszáma sem haladja meg -az óvodásokkal együtt - a 115-öt.


A második világháború idején, a magyar fennhatóság alatt az oktatás megszakad. A konszolidációt követően, 1944/46 között I-IV. osztály, majd 1946-1949 között I-VII. osztály működött. 1949-50-ben az iskolát visszaminősítették I-IV osztályos iskolává. Az 1958/59-ös tanévban Zetvárallán újra megnyílik az V. osztály, 1959/60-6. VI. osztály, 1960/61-ben a VII. osztály indul, és egészen 1963/64-ig hétosztályos általá­nos iskolaként működik. Az új rendszert az 1964/65-üs tanévben vezetik be, amikor beindulnak országszerte az első VIII. osz­tályok, és azóta a zeteváraljai iskola is mint nyolcosztályos általános iskola működik.
A rendszerváltás után


Az iskola 1993-ban felvette a Jókai Mór Általános Iskola nevet. Ekkor elkezdődik az iskola önállósodási folyamata. Gazda­ságilag, költségvetés szempontjából ugyan a központi iskolától függ, de igazgatásilag bizonyos előnyöket élvez: külön igazgató­ja van, résztitkári és részkönyvelői állással.
2005-ben kap teljes önállóságot, jogi szemé­lyiségű intézménnyé alakul kétszáz fölötti tanulólétszámmal. A Jókai Mór Általános Iskola alegységei ekkor a zeteváraljai
osztályos iskola és óvoda, az ivói osz­tályos iskola és óvoda, a cikaszói I-IV. osz­tályos iskola és óvoda, az addig Zetelakához tartozó felső-tófalvi óvodacsoport.


Ugyancsak 2005-ben az iskola autóbuszt kap, s így az ivói V-VIII.-as tanulók Zetevár­aljára ingáznak, Ivóban pedig megmarad a I-IV osztályok és az óvodacsoport. 2010-ben minisztériumi határozattal felemelik háromszázra a jogilag működtethető önál­ló iskolák gyermeklétszámát, így sajnos, a Zetelalcához tartozó falvak iskoláit összefo­gó és jól működő iskola elveszíti önállóságát, s a zetelaki Dr. P. Boros Fortunát Líceumhoz csatolják, megszűnik az igazga­tóság, a külön könyvelőség és a titkárság. Az iskola irányítását a központi (zetelaki) igaz­gatóságnak alárendelt iskolafelelős látja el, aki teljes munkakörrel tanít, az iskolaügyek intézését pedig kirótt feladatként végzi.

 

Jókai Mór Általános Iskola thumbnail
Előkészítő osztály

Sánduly Angella tanítónő

IV. osztály

Kandó Katalin tanítónő

Előkészítő- II. osztály

Magyari Tímea osztálya