Tófalvi Elemi Iskola
Rövid betekintés az iskola múltjába és jelenébe
A község nagy kiterjedése s az egyes falurészeknek az iskolától való nagy távolsága szükségessé tette, hogy a messzibb eső falurészre egy új iskolát építsenek. Ezzel a tervvel 1892- ben foglalkoztak Tófalvában, a község északi részén. „Fióknéptanodát” építettek volna, de anyagiak hiánya miatt semmi sem lett belőle.
1923- ban elhatározták a tófalvi iskola felépítését az I.- II. osztályosok részére, de az építkezésre ekkor sem került sor.
Végül is 1934-ben indították be az első állami iskolát (a mai tófalvi iskola). Első igazgató-tanítója Andrei Rusu volt. Az állami iskola felépült, de kezdetben gyermekhiány végett nem működött, ugyanis a szülők a falu római katolikus iskolájába íratták a gyerekeiket. Ezzel magyarázható, hogy 1934. február 5-én Zetelakára „kiszállt” a megyei tanfelügyelő és jegyzőkönyvet készített a beiskolázásról.
Tekintettel arra, hogy a községben elkészült állami iskola 1933. szeptember 1-től a tanulók hiánya miatt nem tudta hívatását betölteni, utasították a Római Katolikus felekezeti iskola igazgatóságát, hogy a létszámon felüli tanulókat irányítsák át az állami iskolába Végül is az oktatás 1940- ig román nyelven folyt. A bécsi döntés után újra visszaállt a magyar nyelvű oktatás.
Az iskolában eleinte a négy osztályteremben elemi oktatás folyt. Az épület bal szárnyán helyezkedett el a tanítói lakás, az udvaron a konyha.
Később a tanítói lakásból két csoportszobát és egy öltözőt meg benti illemhelyet alakítottak ki.
A tófalvi iskola jelenleg 7 tanerős oktatási intézmény, jól képzett pedagógusokkal rendelkezik, ahol 5 tanító és 2 óvónő fejti ki az oktatató- nevelői tevékenységet. Munkájukat egy takarítónő és egy karbantartó könnyíti meg. Az iskola a „Dr. Páter Boros Fortunát” Elméleti Középiskola alegységeként működik. Az oktatás modern, tágas tantermekben folyik.
2003-as tanévtől kezdődően az iskolát teljesen felújították, kijavították a málladozó falakat, kicserélték a villamos vezetékeket, az iskola udvarán kazánházat és modern illemhelyet építettek. Ezt követően bevezették a központi fűtést, kicserélték a termekben levő világítótesteket. Világbanki támogatással az iskola új bútorzatot kapott, bővült az egység szemléltető anyagtára.
2008- ban egy modern számítógépes hálózattal egészült ki az iskola didaktikai felszereltsége, amely lehetőséget biztosít a kisiskolásoknak az alapfokú számítógép kezelés elsajátítására és érdekesebbé teszi az oktatást. Iskolánk wifi internet eléréssel is rendelkezik.
Az iskola udvarán modern játszótér van kialakítva, amit szívesen használnak az óvodások, szüneteken a kisiskolások.
Az iskolában tanító pedagógusok:
- Balázs Éva- Kinga- tanítónő
- Sándor Éva-helyettesítő tanítónő
- Dénes Klára- tanítónő
- Oace Renáta-helyettesítő tanítónő
- Kovács Anna- Mária- tanítónő
- Karsai András-tanító
- Kerekes Előd-tanító
- Boros Enikő- Ilona- óvónő
- Tófalvi Ildikó- óvónő
Betanító pedagógusok:
- Hodgyai Timea- Angol
- Deák Kinga- helyettesítő tanárnő (angol)
- Karsai Angéla- Vallás
- Sálvári Edith- Testnevelés
Kisegítő személyzet:
- Lukács Zita- takarítónő
- Tornai Lajos – karbantartó
Pedagógusaink az iskolai tevékenységeken kívül az extracurriculáris tevékenységekben is jeleskednek, így próbálják hatékonyabbá tenni a gyerekek oktatását, nevelését, ugyanakkor e kettős cél nagyban hozzájárul a pedagógus- diák; pedagógus – szülő kapcsolatának erősítéséhez.
Iskolánk tanulói minden évben versenyeken vesznek részt, megszervezzük a szerepléseket, kirándulásokat, az ünnepeket. Kovács Anna- Mária tanítónő a gyermekkórust vezeti, akik fellépnek a fontosabb iskolai ünnepeken.